BÖLÜM 3 SEÇİLMİŞ KAYNAKLAR

21. Yüzyıl Ortaklığı (21st Century Partnership) Çerçevesi
Bu sayfada sizin için faydalı konu haritaları ve online kaynaklar bulacaksınız. Özellikle bu kaynaklar uygulamalı, sorgulama temelli öğrenme ve üst düzey düşünme becerilerinin gelişmesini sağlamak için kullanılabilir.
http://www.p21.org/about-us/strategic-council-members/34-route-21

21. Yüzyıl Ortaklığı MILE Kılavuzu
Bu sayfada uygulama kılavuzuna ve öz değerlendirme araçlarına ulaşabileceksiniz. Bu kaynak 40 üye organizasyon, Ulusal Eğitim Birliği ve 3.2 milyon üye ile birlikte oluşturulmuştur. http://www.p21.org/storage/documents/MILE_Guide_091101.pdf

Öğrenci, Öğretmen ve Yöneticiler için ISTE Standartları
Bu sayfada öğrenme, öğretme ve dijital çağı yakalamak üzerine ISTE (International Society for Technology in Education – Uluslararası Eğitimde Teknoloji Derneği)’nin öğrenci, öğretmen ve yöneticiler için hazırladıkları standartlara ulaşabilirsiniz. Hem kurumsal hem de kişisel üye olarak kaynaklara, webinarlara (web tabanlı seminerler) ve binlerce eğitimcinin yer aldığı bir “network”e dahil olabilirsiniz.
http://www.iste.org/standards

West Virgina Eğitim Bölümü Sayfası
Sınıf düzeyine, alana göre standartlar, kaynaklar, bağlantıların paylaşıldığı bu web sayfasında ayrıca profesyonel gelişim ile ilgili de kaynaklar bulabilirsiniz. Bu sayfa öğretmenler tarafından tasarlandığı ve pek çok ders planı burada paylaşıldığı için zengin bir içeriğe sahip.
http://wvde.state.wv.us/teach21/

Buck Institute for Education (BIE) 21. yüzyıl Çerçevelerinin Karşılaştırması
Farklı organizasyonlar tarafından tasarlanan 21. yüzyıl becerileri çerçevelerini karşılaştırmak için bu tabloyu inceleyebilirsiniz. Kurumunuz için en uygun çerçeveyi, vizyonunuzu ve öğrenci profilinizi dikkate alarak seçin.
http://bie.org/object/document/21st_century_skills_framework#

ISTE Öz Değerlendirme Testi
ISTE, okulların standartların ne kadarına sahip olduklarını öz değerlendirmeleri için bir test uyguluyor.
http://www.iste.org/lead/lead-transform/diagnostic-tool

BÖLÜM 4 SEÇİLMİŞ KAYNAKLAR

Ters Yüz Sınıf (Flipped Classroom)
Kendi videolarınızı hazırlamak için zamanınız mı yok? İşte sizin için öğretmenlerin hazırladığı birkaç güzel site:
http://patrickjmt.com/
https://tr.khanacademy.org/
http://www.flippingphysics.com/
https://www.youtube.com/user/DMSFlippedMath/playlists
http://www.learnmatheasily.com/

Müfredat Haritalama
Müfredatınızı yatay ve dikeyde karşılaştırmak ve hizalamak istiyorsanız okulunuzda müfredat haritalama uygulamalarından birini kullanmanız faydalı olacaktır. Atlas Rubicon müfredat haritalama uygulaması Türkçe ara yüzü ile kullanımı kolay ve yapısını özelleştirebileceğiniz esnekliğe sahiptir. Edutect Ünite Planlama uygulaması ise yeni bir uygulama olmakla beraber öğretmenlerin müfredatlar üzerinde ortak çalışma yapmalarına izin verir. iPad uygulaması da bulunan bu platform UbD 2.0 şablonuna uygun olarak Jay McTighe ve Grant Wiggins’in akademik danışmanlığında geliştirilmiştir.

Atlas Rubicon Müfredat Haritası
http://www.rubicon.com/

Edutect Ünite Planlama
http://edutect.com/products/unit-planner/

Jay McTighe’nin Web Sitesi (UbD)
UbD ile ilgili kaynak listesine ulaşmak için Jay McTighe’nin web sitesine bir göz atın.
http://jaymctighe.com/resources/downloads/

Geri Bildirim
Öğrencilerinizden geri bildirim almak ve süreç değerlendirmesini kurgulamak zor değil. Önünüzde pek çok alternatif yöntem var. İşte bu iki kaynak sizin için bu yöntemleri bir araya toplamış:
http://elearninginfographics.com/27-ways-teachers-can-give-and-receive-feedback-infographic/
http://www.levy.k12.fl.us/instruction/Instructional_Tools/60formativeassessment.pdf

Bloom Taksonomisi ve Teknolojiler
İnternette Bloom’un Taksonomisi ve teknolojileri bir araya getiren pek çok infografiğe rastlayabilirsiniz. İşte onlardan bir tanesi:
https://egitimteknoloji.files.wordpress.com/2014/07/bloom-taksonomi-araclar2.png

http://www.educatorstechnology.com/2016/02/blooms-digital-taxonomy-cheat-sheet-for-teachers.html

BÖLÜM 5 SEÇİLMİŞ KAYNAKLAR

Stories for Changes (Sosyal Girişimcilik)
Öğrencileriniz kendi hikayelerini tüm dünya ile paylaşmak ve dünyada fark yaratmak isterlerse bunları “Stories for Changes” (http://storiesforchange.net/) web sayfasında yayımlayabilirler.

Dijital Hikayeler
Bernajean Porter pek çok uygulamayı özetlediği, stratejileri paylaştığı wiki sayfasıyla karşımıza çıkıyor. http://storykeepers.wikispaces.com/

Tasarım Odaklı Düşünme
Tasarım odaklı düşünme adımlarını kullanarak kendi sınıf tasarımlarınızı yaratabilirsiniz. Don Buckley’in sitesine bir göz atın. Bu fikirleri siz de sınıfınızda uygulayabilirsiniz.
http://www.tools-at-schools.com/

Teknoloji Entegrasyonu Matriksi
Teknoloji Entegrasyonu Matriksi, öğretmenlerin teknolojiyi öğrenme ortamına entegre etmelerini öğrenmeleri için Florida Öğretim Teknolojileri Enstitüsü tarafından tasarlandı. Teknoloji Entegrasyonu Matriksi, öğrenme ortamının 5 farklı ama birbiriyle bağlantılı karakteristik özelliğini (aktif, yapılandırmacı, iş birliği, otantik, hedef odaklı) dikkate alıyor. Bu matriksin x ekseninde ise teknoloji entegrasyonunun 5 düzeyi var: giriş, benimseme, adaptasyon, nüfuz etme, dönüştürme. 5×5 matriks bize 25 farklı öğrenme ortamı senaryosu sunuyor. Bu kaynakta pek çok gerçek sınıf senaryosunu inceleyebilirsiniz.
http://fcit.usf.edu/matrix/matrix.php

SAS Curriculum Pathways
SAS Curriculum Pathways web sitesine üye olarak kendi müfredat rotalarınızı tasarlayabilirsiniz. İsterseniz öğrencilerinizi bireysel olarak takip edebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan platformda İngilizceden matematiğe, fenden sosyal bilimlere kadar farklı alanlarda farklı yaş düzeyleri için hazırlanmış dokümanlar, videolar ve kaynaklar bulacaksınız.
https://www.sascurriculumpathways.com/portal/
https://www.google.com/edu/expeditions/

BÖLÜM 6 SEÇİLMİŞ KAYNAKLAR

Küresel İş Birliği Projeleri
Epals K12 eğitimcilerinin tanışmaları ve iş birliği içinde projelerde yer almaları için kurulan bir network. 190’dan fazla ülkeden eğitimcilerin yer aldığı bu platform, dünyanın en büyük sosyal öğrenme ağı.
http://www.epals.com/

Google’da Etkili Arama Yöntemleri
Öğrencilerinizin Google’da daha etkili arama yapmalarını mı istiyorsunuz? Google’ın sizin için hazırladığı kaynağa bir göz atın. Ders planları, arama stratejileri, video anlatımları, alanlara göre arama senaryolarına ulaşabilirsiniz.
http://www.google.com/intl/en-us/insidesearch/searcheducation/

Dijital Vatandaşlık (Common Sense Media)
Bu konunun önemine inanan eğitimciler için işte çok güzel bir kaynak: Common Sense Media.
https://www.commonsensemedia.org/

Inovasyon
Öğrencileriniz inovatif buluşlarını artık sadece sınıfta paylaşmak zorunda değiller. Dünyaya açılabilir ve melek yatırımcılarla karşılaşabilirler. Quirky gibi web siteleri öğrencilerinizin buluşlarını paylaşabilecekleri bir ortam sağlıyor.
https://www.quirky.com/

Bir öğrenme ortamı tasarımcısı olarak hem tespit ettiğiniz problemleri çözmek hem de öğrencilerinizin problem çözme sürecini deneyimlemelerini sağlamak için IDEO’nun hazırladığı insan odaklı tasarım kitini sınıfınızda ya da okulunuzda kullanabilirsiniz.
http://www.designkit.org/

Öğrencilerinizin problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek istiyorsanız onları global sorunlara çözüm bulmalarını sağlayacak süreçlere sokabilirsiniz. Future Problem Solving yarışmalarına bir göz atın.
http://fpspi.org/